Aktuell ställning

Kriterierna för att kvalificera sig till stipendiet är resultatbaserat och delas ut till en flicka och en pojke i 14- och 16-årsklasserna enligt följande punkter:

Kvalificerande tävlingar:  SALK Open, Båstadtennisen samt JSM inne och utomhus.

Poängberäkning: vinnare 5 p, finalist 3 p semifinalist 2 p, kvartsfinalist 1 p.
Poängen i de fyra tävlingarna läggs samman. Om två personer hamnar på samma poäng så avgör antal segrar, annars delas stipendiet.

Vinst = 5
Finalist = 3
Semifinal = 2
Kvartsfinal = 1
F14
Salk Open
JSM-inne
Båstad-tennis
JSM-ute
Totalt
Nellie Taraba Wallberg, GLTK x 5 5 10
Linea Bajraliu, Helsingborgs TK x 3 3 6
Fredrika Runström, Fair Play TK x 2 2
Tiana Tian Deng, Norrtälje TK x 2 2
Lea Nilsson, SALK x 1 2 3
Sonja Wedenski, Näsbyparks TK x 1 1
Elita Vosoughi, Gothia Tennis x 1 1
Josefin Härdelin, Lidingö TK x 1 1 2
Julia Orswall, Ystad TK x 2 2
Valeria Marinova, Karlskrona TK x 1 1
Louise Ternström, Näsbyparks TK x 1 1
Sofia Gottlieb, Svedala TK x 1 1
P14
Salk Open
JSM-inne
Båstad-tennis
JSM-ute
Totalt
Ludvig Hede, Särö TK x 5 5 10
William Rejchtman Vinicguerra, Malmö TK x 3 3 6
Wille Sjödell, Jönköpings TK x 2 2 4
Patrik Munkhammar, Nynäshamns TK x 2 2 4
Fabian Engkvist, Hellas Tennisklubb x 1 1
Sture Thott, Fair Play TK x 1 1 2
Hjalmar Petrov, Karlstad TK x 1 1
Daiya Hino, Danderyds TK x 1 1
Edin Hibic, Tabergsdalens TK x 1 1
Victor Lisinski, Smedslättens TK x 1 1
Linus Andersson, Helsingborgs TK x 1 1
F16
Salk Open
JSM-inne
Båstad-tennis
JSM-ute
Totalt
Bella Bergkvist Larsson, Åmåls Nya Tennisklubb x 5 2 7
Emma Lind, Skanör-Falsterbo TK x 3 1 4
Stina Larsson, Lillån TK x 2 1 3
June Björk, Trollbäckens TK x 2 3 5
Nellie Taraba Wallberg, GLTK x 1 1
Lisen Rinman, Smedslättens TK x 1 5 6
Cornelia Käck, Sigtuna TK x 1 1
Edit Cosmo, Fair Play TK x 1 1
Isabella Svahn, KLTK x 2 2
Nora Svensson, Västerås Tennisklubb x 1 1
Anastasia Pettersson, Jönköpings Tennisklubb x 1 1
P16
Salk Open
JSM-inne
Båstad-tennis
JSM-ute
Totalt
Sebastian Eriksson, KLTK x 5 5
Rafael Ymer, SALK x 3 3 6
Arvid Hallgren, Ullevi TK x 2 2
Max Dahlin, Ullevi TK x 2 5 7
Filip Gustafsson, Ullevi TK x 1 1
Linus Olausson, Nässjö TK x 1 1 2
Filip Stidell, Elfsborgs Tennis x 1 1
Noa Forste Dinell, SALK x 1 1
Albert Widell, Helsingborgs TK x 2 2
Gustav Andersson, Jönköpings Tennisklubb x 2 2
Samuel Börjesson, Kungsbacka TK x 1 1
Emil Kindhult. Smedslättens LTK x 1 1
Jesper Carlsson Seger, Näsbyparks TK x 1 1